Sağlıkta Birlik Derneği
Anasayfa | Künye | İletişim | Sağlıkta Birlik Derneği Ana Sayfan Yap Açılış Sayfası Yap | Sağlıkta Birlik Derneği sık kullanılanlara ekle Sık Kullanılanlara Ekle | Sağlıkta Birlik Derneği RSSRSS 17 Mayıs 2022, Salı
Loading
SGK
İLAÇ LİSTESİNDE DÜZENLEME
30 Mart 2022 08:28  |  Okunma: 187  | 
Facebook Paylas
“ Kombine İlaçlar İle İlgili Duyuru „

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü


KOMBİNE İLAÇLAR İLE İLGİLİ DUYURU


        Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunun 25.3.2017 tarihli, 30018 sayılı ResmîGazete’de yayımlanan kararı ile 08.03.2022 tarihli Olağanüstü İlaç Geri Ödeme Komisyonukararı gereği; içerdiği etkin maddelerin her birinin birebir mono formları ödeme listesinde yeralan kombine ürünlerle ilgili olarak;

        Bilindiği üzere; listeye ilave başvurusu olup, monoları birebir ödeme listesinde olankombine ilaçların kamu birim fiyatı, içerdiği etkin maddelerin ödeme listesinde yer alan birebirmono formlarının en ucuzlarının kamu birim fiyatları toplamının %80’ini geçemez.

        Mevcut durumda ödeme listesinde yer alan ilaçlardan, monoları birebir ödeme listesindeolan kombine ilaçların kamu birim fiyatı; içerdiği etkin maddelerin ödeme listesinde yer alanbirebir mono formlarının en ucuzlarının kamu birim fiyatları toplamının 25.03.2017 tarihindenönce listeye ilave edilenler %90’ını, bu tarihten sonra listeye ilave edilenler ise %80’inigeçemez. Bu oranların üzerinde olduğu tespit edilen ekli listedeki kombine ilaçların fiyatları ikiay içinde firmaları tarafından %80/90 oranına uyumlu hale getirilerek Kuruma bildirilir. İki aylıksüre, konuyla ilgili duyurunun yayımlanmasıyla başlar.

        Duyuru tarihinden itibaren iki aylık süre sonuna kadar kamu birim fiyatı söz konusuorana uygun olarak firmaları tarafından düzenlenmeyen ilaçlar, pasiflenecek ilaç listesi olarakyayımlanır ve yürürlüğe girer. Pasiflenen ilaçlar, fiyatlarının söz konusu oranlara uygun şekildedüzenlenmesi halinde firma başvurusuna istinaden Kurum tarafından aktiflenir. Pasiflenmetarihinden itibaren altıncı ayın sonunda halen güncel fiyatlar ile düzenleme yapılmaz ise ödemelistesinden çıkarılır. 

        Tüm ilgililere önemle duyurulur.

        

        Ek: 1 Liste
        

 

İlgili dosyaya ulaşmak için tıklayınız.
Bu sitede yer alan bilgiler Sağlıkta Birlik Derneği adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
FaceBook'tan Yorumla

Yorum Yazın

Yorum yazabilmeniz için Üye Girişi yapmanız gerekmektedir.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.
Copyright © 2022 Sağlıkta Birlik Derneği Ulusal Sağlık Haber, Köşe Yazısı, Analiz, Fotoğraf ve Video Portalı. Tüm hakları saklıdır.