Sağlıkta Birlik Derneği
Anasayfa | Künye | İletişim | Sağlıkta Birlik Derneği Ana Sayfan Yap Açılış Sayfası Yap | Sağlıkta Birlik Derneği sık kullanılanlara ekle Sık Kullanılanlara Ekle | Sağlıkta Birlik Derneği RSSRSS 17 Mayıs 2022, Salı
Loading
SABİDER MEDİMAGAZİN'DE
09 Nisan 2016 14:55  |  Okunma: 3153  | 
Facebook Paylas

Bu bir rekor! 440 milyonkez tedavi, 340 milyon reçete

2015'te SGK, 68 milyon vatandaşa 440 milyon kez tedavi sundu. 1 yılda 340 milyon reçete yazıldı. 1 yıllık sağlık faturamız 56 milyarı buldu.

Sosyal Güvenlik Kurumu, sağlık hizmetleri tedavisiyle rekor kırdı. 2015'te, 68 milyon vatandaşa 440 milyon kez tedavi sundu. 340 milyon reçete yazıldı. Sağlık hizmetlerinin bir yıllık faturası 56 milyar liraya ulaştı. Kişi başına sağlık hizmetlerine 900 TL ödeme yapılarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek bedeline ulaşıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, SGK ve Sağlıkta Birlik Derneği (SABİDER) işbirliği ile düzenlenen Branş Bazlı Faturalandırma ve Mevzuat Eğitimi toplantısına katıldı. Bağlı, sağlık alanında yapılan usulsüzlüklere dikkat çekerek, şu değerlendirmeyi yaptı: "Kurum ve kamuyu zarara uğratmaya çalışan hiçbir eyleme izin verilmeceğiz. Usul ve esasları gözden geçirmeye varız. Bu primleri vatandaşlardan topluyoruz. Bu bize emanet edilen bütçeyi sağlık hizmetinin finansmanı için kullanmak zorundayız. Bunun için de hukuka uymak zorundayız."

ÖZELE 8.9 MİLYAR TL ÖDENDİ

Bağlı, devletin,vatandaşların sağlık hizmetleri konusunda hiçbir şekilde taviz vermediğini belirtti. Bağlı, "Devlet, geçen yıl özel hastaneden hizmet alan 30 milyon vatandaşımız için özel sağlık kurumlarına 8.9 milyar ödeme yaptı. Bizim için önemli olan sağlık hizmetlerinin nerede sunulduğu değil etkinliği ve verimliliğidir. Bu iş mutlaka kamu ya da özelde olsun diye takınmız yok. Önemli olan vatandaşımızın memnuniyetidir" diye konuştu.

2015'te 340 milyon reçete yazılırken, tüm sağlık giderlerinin bedeli ise 56 milyar TL'ye ulaştı. Cepten harcamalar da hesaplandığında ortalama kişi başına yıllık 1.250 TL sağlık harcaması yapıldı.

Bu sitede yer alan bilgiler Sağlıkta Birlik Derneği adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
FaceBook'tan Yorumla

Yorum Yazın

Yorum yazabilmeniz için Üye Girişi yapmanız gerekmektedir.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.
Copyright © 2022 Sağlıkta Birlik Derneği Ulusal Sağlık Haber, Köşe Yazısı, Analiz, Fotoğraf ve Video Portalı. Tüm hakları saklıdır.