Sağlıkta Birlik Derneği
Anasayfa | Künye | İletişim | Sağlıkta Birlik Derneği Ana Sayfan Yap Açılış Sayfası Yap | Sağlıkta Birlik Derneği sık kullanılanlara ekle Sık Kullanılanlara Ekle | Sağlıkta Birlik Derneği RSSRSS 15 Aralık 2019, Pazar
Loading
GENEL
SABİDER’DEN NADİR HASTALIKLARLA MÜCADELEYE DESTEK
04 Mart 2016 09:46  |  Okunma: 1849  | 
Facebook Paylas
“ Sağlıkta Birlik Derneği (SABİDER),GATA’da gerçekleşen Nadir Hastalıklar Günü Farkındalık Toplantısına katıldı. Toplantıda Türkiye’de yaklaşık 6 milyon kişinin mücadele ettiği nadir hastalıklar hakkında bilgiler verildi. „
İlgili Foto Galeri

Sağlıkta Birlik Derneği (SABİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Necmeddin Tan, SABİDER Başkan Yardımcısı Ekrem Kurşunbekiroğlu başta olmak üzere toplantıya Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutan Bilimsel Yardımcısı ve Dekanı Prof. Dr. Hayati Bilgiç,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Nurullah Okumuş ve TSK Sağlık ve GATA Komutanı Korgeneral Ömer Paç katıldı. 


FARKINDALIK PANELİ


GATA’da gerçekleşen toplantıda nadir hastalıklar hakkında bilgi verildi. “Türkiye’de Nadir Hastalık Çalışmaları ve Farkındalık” paneli Sağlık Bakanlığı Daire Başkanı Yusuf Öztürk başkanlığında gerçekleşti.  Panelde SGK Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Orhan Koç, Türkiye Hemofili Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Zülfikar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Daire Başkanı Elçin Er ile GATA Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Tunca konuşmacı olarak yer aldı. 


GEN ARAŞTIRMASINA AĞIRLIK VERİLMELİ

 

Gerçekleşen panelde bu hastalıklar üzerine yapılan çalışmaların ağırlıklı olarak gelişmiş ülkelerde yapıldığına değinildi. Hastalığın teşhisinin zaman aldığına dikkat çekilen toplantıda, “Nadir görülen hastalıkların büyük bir çoğunluğu farklı isimler altında tedavi ediliyor. Hastalığın adının konulması ve ne olduğunun teşhisi uzun zaman alıyor. Bunun daha hızlı yapılması için gen araştırmalarına ağırlık verilmesi gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

Bu sitede yer alan bilgiler Sağlıkta Birlik Derneği adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
FaceBook'tan Yorumla

Yorum Yazın

Yorum yazabilmeniz için Üye Girişi yapmanız gerekmektedir.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.
Copyright © 2019 Sağlıkta Birlik Derneği Ulusal Sağlık Haber, Köşe Yazısı, Analiz, Fotoğraf ve Video Portalı. Tüm hakları saklıdır.