Sağlıkta Birlik Derneği
Anasayfa | Künye | İletişim | Sağlıkta Birlik Derneği Ana Sayfan Yap Açılış Sayfası Yap | Sağlıkta Birlik Derneği sık kullanılanlara ekle Sık Kullanılanlara Ekle | Sağlıkta Birlik Derneği RSSRSS 25 Eylül 2020, Cuma
Loading
SAĞLIK BAKANLIĞI
Uluslararası Sağlık Turizmi
29 Haziran 2020 10:25  |  Okunma: 538  | 
Facebook Paylas
“ COVİD-19 Pandemisi Süresince Uluslararası Sağlık Turizmi Kapsamında Ülkemize Gelecek Hasta ve Hasta Yakınları Hakkındaki Tedbirler „

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüİlgi : 15/05/2020 tarihli ve 14500235-419-1097 sayılı yazımız.


        İlgide kayıtlı yazımız ile uluslararası sağlık turizmi kapsamında Ülkemizden sağlıkhizmeti almak isteyen hastaların, koronavirüs hastalığı (COVID-19) ile mücadele süresincekabul şartları, ülkemize girişleri, hastaneye yatış, tedavi, taburculuk ve izolasyon kuralları ilehasta ve refakatçilere yönelik alınacak tedbirler belirlenmişti.

        İlgi yazımızın e bendi “e) Hasta ve refakatçilerine ücreti mukabili tedavi göreceğihastanede Covid-19 PCR testi yapılacak veya PCR testi için numune alınacaktır.” şeklindedeğiştirilmiştir.Yine ilgi yazımız ekinin (4) üncü maddesinden sonra gelmek üzere aşağıda yer alanmadde eklenmiştir.

“(5) Tedavi Sonrası Taburculuk İşlemlerinde Alınacak Önlemler:1) 7 günden önce ülkesine dönmek istemesi durumunda; PCR testi yapılır. Negatif isederhal hastane gözetiminde sınıra kadar uğurlanarak yolcu edilebilir.2) Türkiye’de kalmak istemesi durumunda:a) Hastanede tedavisi erken bitse bile en az 7 gün beklemek durumundadır. 7 günütamamladığında, PCR testi yapılır. Negatif ise taburcu edilebilir. Türkiye’de hastane dışındaturist olarak konaklayabilir.b) 14 günü tamamlaması durumunda COVID belirtisi yok ise taburcu edilebilir veTürkiye’de turist olarak konaklayabilir.”

        Uygulamanın yukarıdaki değişiklikler ile birlikte yürütülmesi ve ilinizdeki tüm sağlıkkuruluşlarına duyurulması hususunda; 

        Bilgilerinizi ve gereğini arz ve rica ederim. İlgili dosyaya ulaşmak için tıklayınız.
Bu sitede yer alan bilgiler Sağlıkta Birlik Derneği adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
FaceBook'tan Yorumla

Yorum Yazın

Yorum yazabilmeniz için Üye Girişi yapmanız gerekmektedir.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.
Copyright © 2020 Sağlıkta Birlik Derneği Ulusal Sağlık Haber, Köşe Yazısı, Analiz, Fotoğraf ve Video Portalı. Tüm hakları saklıdır.